Nagy Cintia - kommunikáció és médiatudomány szak, I. évfolyam
“Ágostok”, akikről egy egész korszakot neveztek el “Ágostinak”
A Magyar Földrajzi Társaság Turizmusföldrajzi szakosztálya, a Kodolányi János Főiskola /KJF/ és a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi Intézete közös rendezvény-sorozatának köszönhetően hétről hétre egészen november 7-ig részt vehetünk egy-egy érdekes előadáson a főiskola nagyelőadójában. Dr. Kundi Viktória a KJF docense szeptember 26-án tartott előadást “ Az Ágostok hatása napjaink turizmusára a Szász-Svájc térségében” címmel.
Szászország igen gazdag és erős terület volt mindig is a történelem során. A vallási háborúk e jellemzést időnként átírták", majd a porosz terjeszkedést követően Szászország hanyatlani kezdett. A Német Birodalom megalakulása után szövetségi állammá vált, így ismét virágzásnak indult. Számos csoda mellett fejedelmi paloták, vadászkastélyok, impozáns kertek várják az ide érkező turistákat. Dr. Kundi Viktória előadásából megtudhattuk, hogy kiknek köszönhető Szászország felvirágoztatása. Az "Ágostok", szász választófejedelmek a 16. században uralkodtak a Szász-Svájci térségekben, és maradandót hagytak maguk mögött. Figyelemre méltó Erős Ágost, aki olyan műkincseket, könyveket gyűjtött össze, amelyek ma is csalogatóak a művészet kedvelőinek.
Dr. Kundi Viktória beszélt arról is, hogy tizenhét éves idegenvezetői pályafutása alatt számos különleges turisztikai helyszínre kísérte el a kalandvágyó turistákat. Ezek között tartja számon Szászországot, annak fővárosát Drezdát, amely Erős Ágost uralkodása alatt nyerte el barokk stílusát. Mára Európa egyik legjelentősebb múzeumvárosává lépett elő, annak ellenére, hogy 1945-ben egy bombázásban gyakorlatilag a teljes várost sikerült elpusztítania a brit illetve az amerikai légierőnek. A foszforbombák gyakorlatilag a földdel tették egyenlővé a várost egy szempillantás alatt. A bombázásban összeomlott a város szimbóluma a Frauenkirche is, ezt a 2000-es évek közepén építették újjá egy modern, háromdimenziós technológiai vívmány segítségével. A drezdaiak évtizedekig romokban hagyták az épületet, mert úgy gondolták, legyen ez memento arra, hogy az ember milyen szörnyűségeket képes elkövetni. Az összes többi épület felújítása néhány hónapon belül megkezdődött, tudhattuk meg az előadáson.
Az Ágostok egykori jelenléte számos helyen felfedezhető Drezdában. Az egyik legfontosabb műemlék a pillnitzi kastély, amely kínai stílusban felépített, három részes épületegyüttes. Itt a kínai kultura lenyomatait kívánta felidéztetni Erős Ágost Daniel Pöppelman építésszel. Az eredményt tekintve érzékelni lehe, hogy akkoriban nemigen találkoztak kínaiakkal Európában, mindenesetre érdekes látványosság jött létre. Jól látszik, hogy a kertek fontosak voltak a fejedelmi családnak. Egyébként itt található Európa legidősebb kaméliafája is, ami kilenc méteres magasságával Drezda csúcspontja.
Természeti attrakcióikkal és csodás építészetükkel több szász városban is megjelentek az Ágostok az elmúlt évszázadok során, s olyan maradandót alkottak, amelyek napjainkban kulturtörténeti, illetve turisztikai érdeklődésre számottartó különlegességek.
A sorozat legközelebbi előadása október 3-án lesz, amelyet Dr. Irimiás Anna tart "Alternatív túraútvonalak: mini-zarándoklatok Olaszországban" címmel.